Dažniausiai užduodami klausimai
Kuo skiriasi šie specialistai?
Psichiatras – tai medicinos studijas ir psichiatrijos rezidentūrą baigęs gydytojas. Jis įvertina paciento psichikos būseną, diagnozuoja psichikos sutrikimus, sudaro gydymo programą, paskiria vaistus. Pagrindinis gydymo metodas medikamentinis.
Psichologas – tai psichologijos bakalauro ir psichologijos magistro studijas universitete baigęs asmuo. Psichologas padeda diagnozuoti psichikos, elgesio ir asmenybės sutrikimus įvairių psichologinių testų pagalba. Taip pat jis konsultuoja klientus, turinčius prisitaikymo, elgesio, bendravimo su aplinkiniais sunkumų.
Psichoterapeutas – tai psichologas, gydytojas ar kitas specialistas, kuris po aukštojo mokslo studijų pabaigė kurios nors psichoterapijos krypties studijas, trunkančias ne mažiau negu 3-4 metus. Psichoterapiniais metodais (tai yra pokalbiu) jis gydo elgesio ir emocijų sutrikimus, padeda spręsti įvairius iškilusius sunkumus bei problemas.
Psichoanalitikas – tai tai specialistas (psichologas ar psichiatras), kuris yra baigęs Tarptautinės psichoanalizės asociacijos reikalavimus atitinkančią 4-8 metų trukmės programą. Klasikine prasme įprasta manyti, kad psichoanalizė yra metodas neurozėms gydyti. Tačiau dabar šiuo metodu gydomos ir depresijos, valgymo, seksualiniai bei asmenybės sutrikimai. Šis metodas taikomas esant krizinėms situacijoms, sutrikus adaptaciniams mechanizmams, esant nerimui, baimėms. Į psichoanalitikus kreipiasi žmonės, norintys geriau pažinti bei suprasti save, siekiantys pagerinti savo gyvenimo kokybę. Psichoanalizė – giliausias ir stabiliausius asmenybės pokyčius atnešantis metodas.
Psichoanalizės kandidatas – tai specialistas (psichologas arba psichiatras), kuris studijuoja Tarptautinės psichoanalizės asociacijos patvirtintoje Klinikinės psichoanalizės programoje. Paprastai psichoanalizės kandidatai praeina savo asmeninę psichoanalizę bei periodiškai turi konsultacijas su patyrusiais psichoanalitikais, tai vadinama supervizijomis. Asmeninė psichoanalizė ir supervizijos leidžia efektyviau dirbti su pacientais.
Kuo skiriasi konsultacija, psichoterapija ir psichoanalizė?
Konsultavimas – tai daugiausia išsiaiškinimas, kuo pacientas skundžiasi ir informacijos suteikimas, kaip jam padėti. Susitinkama vieną ar kelis kartus ir kartu su pacientu nusprendžiama, ką galima būtų daryti toliau.
Trumpalaikė psichoterapija – tai trumpalaikis gydymas pokalbiu, daugiausia orientuotas į konkrečios paciento problemos sprendimą, simptomo mažinimą. Trumpalaikė psichoterapija gali palengvinti būseną, patekus į krizinę situaciją. Paprastai trunka 10 – 20 susitikimų, susitinkant kartą per savaitę.
Psichoanalitinė psichoterapija – vadinama „atskleidžiamąja psichoterapija“ – ji remiasi psichoanalizės metodu, nors nėra tokia intensyvi kaip analizė, tačiau taip pat praplečia sąmonę, padeda pamatyti neadaptyvias savo reakcijas ir suprasti jų priežastis. Paprastai trunka kelerius metus, susitinkant 1-2 kartus per savaitę. .
Psichoanalizė – tai intensyvus ir gilus metodas, padedantis suprasti save. Tai tampa įmanoma dėl sąmonės praplėtimo, kai anksčiau sąmonei neprieinamos psichikos dalys, įsisąmoninamos. Neįsąmonintos psichikos dalys yra vadinamos pasąmone. Paprastai psichoanalizė tęsiasi kelerius metus ir daugiau, susitinkant 4 kartus per savaitę. Pacientas guli ant kušetės.